About / Par

I am a 26 year old photographer, dj’s,art lover and husband from the European Union, fairly Latvia, Riga . My life’s three basic components :Photo – Before I become a photographer I was doing everything else, but unwittingly life gave me a reason to take camera in  hands and I realized how you can turn  fantastic moments in everlasting moment .Photographer was my job and my passion, for now it’s just a hobby.At first you need to create a moment and only then you can try to catch it.

Music – 

It all started back in 90’s ,when I was watching DJ’s scraching their vinyl’s on MTV, idea flash through the mind,I started to make similar scratching with casette recorder…with little cap crashing, forcing pause, and scratching in my own way.. 
Effect to cassette with toothpicks : just like with vinyl’s only much uncomfortable. Result for all this : hobby from heart – music. 
Rhythm and sound sense consummate in E.Darzins music school, but I awaked to the fact that classic music is not my call, in that moment I turned to electronic music. 
I listed my first cd’s and started to play for my friends,till I got chance to prove myself in front of bigger audience .Purpose: To create positive vibrations and present enjoyable music and leave lasting emotions…

Art – I am one of those rare and cultured person, who enjoys art and all of the various manifestations of art with heart.With art my contacts is direct :  I create art and  my wife also is an artist, in the end we are , I and my wife, very culturally  multiartists with ambitions and desires.
I hope you will enjoy my posts,music and photos.
 

Esmu 26 gadus vecs fotogrāfs,dj’s, makslas baudītājs un vīrs, no Eiropas Savienības,precīzāk Latvijas,Rīgas.Savu dzīvi saisti ar šīm pamata trīs lietām,jo:

Foto- Pirms kļuvu par fotogrāfu mani aizrāva viss cits, bet neviļus dzīve piespēlēja iemeslu paņemt kameru rokās un es sapratu, cik fantastiski mirkli var pārvērst mūžībā.Fotogrāfs ir gan  mans darbs un mana aizraušanās. Lai arī kā nebūtu vispirms ir jārada mirklis un tād tikai tas jāiemūžina.

Mūzika- Tas viss sākās vēl tālajos 90’tajos,kad skatoties Mtv pārraides ar diskžokejiem kas skrečo uz platēm,radās ideja veikt ko līdzīgu tikai ar kasešu atskaņotāju,vāciņa ielauzšanu,un pauzes nepārtrauktu spiešanu,es radīju pats savu skrečošanu..Efekts ar zobu bakstāmo-gandrīz tāds pats kā ar vinilla platēm tikai daudz neērtāks. Ritmu un skaņu esmu apguvis E.Darziņa mūzikas skolā, bet tieši mūzikas skolā sapratu ka klasiskā mūzika nav mans ”lauciņš” un tieši tajā momentā es pievērsos elektroniskajai mūzikai. Tā nu es ierakstīju savu pirmo disku un devos parādīt draugiem ko māku,vēlāk jau pierādīju sevi lielākai auditorijai. Mērķis – vibrācijas, baudāma mūzika un nezūdošas emocijas.

Māksla-Esmu viens no tiem retajiem un kulturālajiem cilvēkiem, kas bauda mākslu un visas tās dažādās izpausmes no sirds.Ar mākslu mana saskarsme ir viss tiešāka tas ko radu es ir māksla un tas ko rada mana sieva arī ir māksla, tā kā beigās es un mana sieva esam ļoti kulturāli mūltimākslinieki ar ambīcijām un velmēm.

Ceru ka izbaudīsiet manus rakstus,mūziku un fotogrāfijas.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: